datum: 04.03.2025
kategorija: novice
Slovenija v središču evropskih prizadevanj za preprečevanje debelosti otrok in pomembna vloga raziskovalne skupine SLOfit
Pred dvema letoma je bila sprejeta Zagrebška deklaracija, s katero so se zakonci in partnerji evropskih voditeljev zavezali k usklajenemu ukrepanju na področju otroške debelosti. Gre za družbeni problem, ki zahteva celostne rešitve in sodelovanje različnih deležnikov – od oblikovalcev politik do strokovnjakov s področja zdravja, športa in vzgoje. Na pobudo soproga predsednice Republike Slovenije, dr. Aleša Musarja, v Sloveniji tako že od leta 2023 redno poteka delo strokovne skupine, ki pripravlja konkretne ukrepe za izboljšanje zdravja otrok. Njen pomemben del je tudi raziskovalna skupina SLOfit Fakultete za šport, ki z analizo podatkov in raziskavami s področja telesne zmogljivosti otrok pomembno prispeva k oblikovanju priporočil za Slovenijo.
V okviru spremljevalnega programa ob prvem obisku hrvaškega predsednika Zorana Milanovića v Sloveniji po vnovični izvolitvi, sta njegova soproga, dr. Sanja Musić Milanović, in soprog predsednice Republike Slovenije, dr. Aleš Musar, obiskala Pediatrično kliniko v Ljubljani, kjer so gostiteljem predstavili širok obseg kliničnih storitev in raziskovalnih dejavnosti, s poudarkom na uspehih pri zdravljenju otrok ter preventivnih programih za boljše zdravje mladih. Osrednja tema pogovora je bila debelost otrok in mladostnikov ter mednarodno sodelovanje na tem področju.
Raziskovalna skupina SLOfit med ključnimi partnerji pri obvladovanju otroške debelosti
Med govorci na srečanju je bil tudi prof. dr. Gregor Jurak s Fakultete za šport, ki je predstavil vlogo telesne zmogljivosti pri zdravju otrok ter njen vpliv na učne uspehe. Poudaril je pomen sistematičnega spremljanja telesne zmogljivosti skozi program SLOfit in aplikacijo Moj SLOfit, ki omogoča natančno analizo stanja otrok in učinkov ukrepov na nacionalni ravni. Slovenija je na tem področju med vodilnimi v Evropi, saj podatki iz Športnovzgojnega kartona (ŠVK) omogočajo vpogled v dolgoročne trende in oceno učinkovitosti različnih ukrepov.
Srečanja so se poleg visokih gostov udeležili tudi: dr. Melita Vujnovič, predstavnica Svetovne zdravstvene organizacije v Sloveniji, Davorka Božić-Grigić, soproga hrvaškega veleposlanika v Sloveniji, Biserka Marolt-Meden, svetovalka predsednice Republike Slovenije za družbene dejavnosti, dr. Marjeta Recek z Ministrstva za zdravje in Rade Pribaković Brinovec z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Priporočila, ki jih pripravlja slovenska strokovna skupina, bodo temeljila tako na smernicah Zagrebške deklaracije kot na specifičnih potrebah Slovenije. To je pomemben korak k zdravju prihodnjih generacij in izboljšanju življenjskih pogojev za otroke in mladostnike v naši družbi.
Foto: Daniel Novakovič/STA