Skoči na vsebino

Fakulteta za šport

Motnje hranjenja v športu: Odprimo oči trenerjem

  • Motnje hranjenja v športu: Odprimo oči trenerjem

  • Koda EDS-OCE
  • Datum 01.01.2024 - 31.12.2024
  • Financer Evropska komisija, program Erasmus+
  • Organizacija Univerza v Ljubljani Fakulteta za šport
  • Nosilec izr. prof. dr. Saša Cecić Erpič
Povzetek

slika 01   slika 02

Koordinator: University of Ljubljana Faculty of Sport, Slovenia

Ski Association of Slovenia

Alpine Association of Slovenia

University of Zagreb Faculty of Kinesiology, Croatia

Psychiatric Hospital Sveti Ivan Zagreb, Croatia

Gymnastic Association of Croatia

All logos - https://unilj.sharepoint.com/:w:/r/sites/EDS-OCE/_layouts/15/Doc.aspx?sourcedoc=%7BEB4059DE-9D24-4D07-B70A-7F738637F8EF%7D&file=EDS_OCE%2C%20logo%20of%20partners.docx&action=default&mobileredirect=true

 

Cilj in vizija projekta Eating disorders in sport: Opening coaches' eyes (EDS - OCE) je prispevati k iniciativam za duševno zdravje v regionalnem športnem okolju s povečanjem ozaveščenosti o problemu motenj hranjenja v športu. Natančneje, cilj je ugotoviti, v kolikšni meri lahko športni trenerji prepoznajo motnje hranjenja v svojem športu (umetnostna in ritmična gimnastika, plezanje in smučanje), kateri so omejitveni dejavniki, ki vplivajo na proces prepoznavanja simptomov in reagiranja nanje, in kaj bi svetovali športnikom z motnjami hranjenja. Glavni cilj je razviti izobraževalni pripomoček (interaktivna delavnica) za trenerje, ki bi povečal njihovo ozaveščenost o motnjah hranjenja. Cilji so osredotočeni na tri ključne stebre: (a) najsodobnejša študija o motnjah hranjenja v športu (analiza obstoječe literature), (b) temeljita ocena potreb z zbiranjem kvalitativnih podatkov v treh uporabnih partnerskih organizacijah in (c) razvoj in evalvacija motenj hranjenja v športni delavnici za trenerje. Ti izobraževalni viri in orodja bodo razviti, implementirani, ovrednoteni in razširjeni v času trajanja projekta. Projekt zagotavlja neposredno dodano vrednost v kontekstu EU, saj se osredotoča na razvoj kompetenc trenerjev na področju duševnega zdravja. Kot tak ta projekt neposredno obravnava horizontalno prednostno nalogo programa Erasmus+ za šport: „Spodbujanje izobraževanja v športu in prek njega“ in natančneje podprioriteti: „Podpiranje razvoja spretnosti v športu“ in „Spodbujanje kakovosti treniranja in osebja“.

 

Seznam literature o motnjah hranjenja v športu (del poročila WP1)

Berengüí, R., Angosto, S., Hernández-Ruiz, A. et al., (2024). Body image and eating disorders in aesthetic sports: A systematic review of assessment and risk, Sci sports. https://doi.org/10.1016/j.scispo.2023.03.006

Coelho, G. M., et al. (2014). Prevention of eating disorders in female athletes. Open Access Journal of Sports Medicine, 5, 105-113. http://dx.doi.org/10.2147/OAJSM.S36528

Haslam, R. L., Clarke, E. D., Gray, S., Gearon, R., & Pursey, K. (2021). Findings from a web content analysis of resources targeting sporting coaches aimed at educating or upskilling on eating disorders and disordered eating in athletes. Journal of Eating Disorders, 9:159. https://doi.org/10.1186/s40337-021-00512-7

Hildebrandt, T. B. (2005). A Review of Eating Disorders in Athletes: Recommendations for Secondary School Prevention and Intervention Programs. Journal of Applied School Psychology

Journal of Applied School Psychology, 21(2):145-167. doi: 10.1300/J008v21n02_08

Nattiv, A., Loucks, A. B., Manore, M. M., Sanborn, C. F., Sundgot-Borgen, J., & Warren, M. P., (2007). American College of Sports Medicine. American College of Sports Medicine position stand. The female athlete triad. Med Sci Sports Exerc., 39(10), 1867-82. doi: 10.1249/mss.0b013e318149f111. PMID: 17909417.

Macpherson, M. C, Harrison, R., Marie, D., et al., (2022). Investigating coaches’ recognition of symptoms of eating disorders in track athletes. BMJ Open Sport & Exercise Medicine, 8: e001333. doi:10.1136/ bmjsem-2022-001333

Marrows, M., Grover, H., Buckley, G., Jeacocke, N. A., & Walton, C. C. (2023). Disordered eating in elite youth athletes: A scoping review of studies published since 2000, JSAMS Plus, 2, 100040.

https://doi.org/10.1016/j.jsampl.2023.100040

Sick, K., Sabiston, C. M., Maharaj, A., & Pila, E., (2022). Body image and disordered eating prevention in

girls’ sport: A partner-driven and stakeholder-informed scoping review of interventions. Psychology of Sport and Exercise, 61.

Voelker, D. K., Visek, A. J., Learner, J. L., & DiBiasio, M. (2022). Toward understanding of coaches’ role in athletes’ eating pathology: A systematic review and ecological application to advance research. Psychology of Sport and Exercise, 58. https://doi.org/10.1016/j.psychsport.2021.102059

Wells, K.R., et al. (2020). The Australian Institute of Sport (AIS) and National Eating Disorders Collaboration (NEDC) position statement on disordered eating in high performance sport. British Journal of Sports Medicine, 54:1247–1258. doi:10.1136/bjsports-2019-101813

 

 

MOTNJE HRANE V ŠPORTU: Odprimo oči trenerjem - PROJEKTNA SREČANJA

 

Uvodni sestanek: Ljubljana, Fakulteta za šport, 15. in 16. januar 2024

15. in 16. januarja 2024 je na Fakulteti za šport v Ljubljani potekal uvodni sestanek projekta »Motnje hranjenja v športu: Odprimo oči trenerjem.«. Glavni cilj srečanja je bil spoznavanje vseh sodelavcev in vzpostavitev dobrih delovnih odnosov. Na začetku so bile predstavljene značilnosti motenj hranjenja v športu, njihova razširjenost in zaznave trenerjev. Konzorcij je podrobno obravnaval delovne definicije motenj hranjenja v športu. Predstavljene so bile tudi administrativne in praktične ureditve projekta.

Drugi dan srečanja je bil namenjen definiciji dekriptorjev (opisovalcev), ki bodo uporabljeni v WP1. Cilj WP1 je izdelava najsodobnejše študije o motnjah hranjenja v športu. Kot je predvideno v predlogu, bodo partnerji iz UL, UZ in PHSV analizirali trenutno znanstveno literaturo o motnjah hranjenja v športu in razvili skupno razumevanje. Poročilo DP1 bo zagotovilo znanje za razvoj postopka intervjuja za trenerje, kar je cilj WP2.

slika1

slika 2

 

Drugo srečanje: Zagreb, Kineziološka fakulteta, 5. marec 2024

Cilj drugega projektnega sestanka je bil predstavitev poročila WP1 in začetek dela na WP2. Znanstveni partnerji (UL, UZ in PHSI) so predstavili pregled znanstvene literature s poudarkom na najnovejši teoretični in aplikativno usmerjeni literaturi. Konzorcij je preučil veliko število referenc, rezultat pa je bilo obsežno poročilo WP1. Drugi del srečanja je bil namenjen oblikovanju vprašanj za razgovore s trenerji. Cilj WP2 je razviti polstrukturiran intervju za trenerje, da bi opisali trenerjevo razumevanje in dojemanje motenj hranjenja. Srečanje je bilo zelo uspešno, saj je rezultiralo v celoviti in dobro strukturirani shemi intervjujev. Določen je načrt izvedbe intervjujev.

slika3

slika 4

 

Kongres evropske zveze za psihologijo športa (FEPSAC) – Innsbruck, julij 2024

Na kongresu evropske zveze za psihologijo športa (FEPSAC) z naslovom Performance under pressure, ki je potekal od 15. do 19. julija 2024 v Innsbrucku, smo izsledke projekta predstavile v vabljenem simpoziju. Simpozij Eating disorders in sport: Opening coaches’ eyes je obsegal štiri predstavitve in sicer:

  • Eating disorders in sport and the role of the coach: Project outline (S. Cecić Erpič)
  • Exploring Coaches' Perceptions of Eating Disorders in Sport: A Qualitative Analysis (J. Usenik in S. Cecić Erpič)
  • Eating disorder as a change-event and the role of a coach: A case study of young ballet dancer (S. Cecić Erpič)
  • Exercise addiction and eating disorders – do men have it too? (R. Barić, S. Sošić in V. Jakobek)

Povzetki predstavitev so dosegljivi tukaj.

Kljub temu, da je na kongresu hkrati potekalo veliko število simpozijev in delavnic, se je simpozija udeležilo precej poslušalcev. Predstavitvam je sledila zanimiva in živahna debata, ki je predavateljicam dala številne nove ideje za nadaljevanje raziskovanja tematike motenj hranjenja v športu. 

fepsac-2.jpg

fepsac-1.jpg

fepsac-3.jpg

fepsac-4.jpg

fepsac-5.jpg

 

31. konferenca hrvaških psihologov – Opatija, november 2024

Od 6. do 9. novembra 2024 je v Opatiji potekala 31. konferenca hrvaških psihologov z naslovom Sodobni izzivi duševnega zdravja z različnih delovnih okoljih. Projekt Eating disorders in sport: Opening coaches’ eyes smo predstavili v okviru vabljenega simpozija z naslovom Psihosocialni vidiki motenj hranjenja v športu. Simpozij je obsegal pet predstavitev in sicer:

  • Trenerima trebamo otvoriti oči o poremećajima hranjenja u sportu: prikaz projekta (S. Cecić Erpič)
  • Prediktori znanja o poremećajima hranjenja gimnastičkih trenera (V. Jakobek, R. Barić, J. Radaš in M. Možnik)
  • Iskustvo i praksa gimnastičkih trenera u domeni poremećaja hranjenja: kvalitativni pristup (R. Barić, V. Jakobek, J. Radaš in M. Možnik)
  • Hrana i njene zamke: ortoreksija i vrhunski sport (M. Žanko, H. Handl in K. Skopljak)
  • Nahraniti se nije samo u hrani (H. Handl, M. Žanko in K. Skopljak)

Simpoziju je sledila še okrogla miza z naslovom Sodobni izzivi duševnega zdravja v športnem okolju. Vodila jo je R. Barić, diskutanti so bili S. Cecić Erpič, H. Handl (člana raziskovalne skupine EDS-OCE) ter Z. greblo Jurakić in L. Škrinjarić.

Člani raziskovalne skupine so srečanje na kongresu izkoristili tudi za finaliziranje razvoja delavnice za trenerje, ki je cilj tretjega delovnega sklopa projekta.

Povzetki so dosegljivi tukaj.  

Opatija-3.jpg

Opatija-1.jpg

Opatija-2.jpg

Opatija-4.jpg

Opatija-5.jpg

Opatija-6.jpg

Opatija-7.jpg

 

Financira Evropska unija. Izražena stališča in mnenja so le avtorjev in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Niti Evropska unija niti EACEA nista odgovorni zanje.